Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda: jodku potasu wystarczy dla każdego mieszkańca województwa

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
archiwum / zdjęcie ilustracyjne
- Nie ma zagrożenia radioaktywnego – zapewnia wojewoda lubelski Lech Sprawka. I deklaruje, że w razie niebezpieczeństwa związanego ze skażeniem każdy mieszkaniec województwa otrzyma jodek potasu w ciągu kilku godzin.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu do jednostek Państwowej Straży Pożarnej w każdym powiecie. To reakcja na walki prowadzone w okolicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie. Jak zapewnił w czwartek (22.09) wojewoda lubelski Lech Sprawka obecnie nie ma żadnego zagrożenia skażeniem radioaktywnym na terenie Polski i województwa lubelskiego, a sytuacja na bieżąco monitorowana jest przez Państwową Agencję Atomistyki.

- Dlatego nie biegajmy do lekarzy rodzinnych z prośbą receptę i nie usiłujmy kupować tabletek jodku potasu. Mamy je w takiej ilości, że w ciągu kilku godzin każdy mieszkaniec, któremu ze względów zdrowotnych będzie można podać ten preparat będzie miał do niego dostęp – stwierdził wojewoda. I przypomniał, że nie należy stosować tabletek jodku potasu profilaktycznie.

COVID-19: Mamy najwięcej zakażeń

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Lech Sprawka poinformował o sytuacji epidemicznej w regionie. Jak podał wojewoda na oddziałach zakaźnych przebywa obecnie 189 pacjentów leczonych na COVID-19. W jednym przypadku do leczenia potrzebny jest respirator.

- Hospitalizowanych z covidem jest więcej, ale pacjenci u których głównymi chorobami są inne schorzenia, nie występują w tych statystykach – zaznaczył wojewoda.

Z przekazanych przez niego danych wynika też, że Lubelszczyzna przoduje w Polsce pod względem największego poziomu zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Wskaźnik zachorowań na 10 tys. mieszkańców w naszym regionie wynosi 1,46. Z kolei w liczbach bezwzględnych województwo lubelskie zajmuje drugą pozycję, po znacznie liczniejszym woj. mazowieckim. Natomiast jeśli chodzi o poziom szczepień Lubelszczyzna znajduje się na przedostatnim miejscu w Polsce. W pełni zaszczepionych jest 43,5 proc. mieszkańców regionu.

Druga fala uchodźców

Wojewoda poinformował także dziennikarzy o aktualnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. Według jego zapewnień po zawarciu porozumienia z protestującymi kierowcami ciężarówek, ruch na przejściach granicznych został usprawniony. Chodzi o wprowadzenie możliwości przejazdu pustych tirów przez przejście w Zosinie. Z informacji podanych przez Lecha Sprawkę wynika, że na jednej zmianie odprawianych jest dzięki temu ok. 130 ciężarówek.

Jednak zdaniem wojewody nie można wykluczyć, że w najbliższym czasie ruch na granicy polsko-ukraińskiej będzie wzmożony.

- Jesteśmy w procesie przewidywania ewentualnej drugiej fali uchodźców – przyznał wojewoda Lech Sprawka, który w tej sprawie prowadzi już rozmowy z przedstawicielami ukraińskiej administracji. - Według szacunków strony ukraińskiej, obecnie w obwodzie lwowskim przebywa ponad 200 tys. migrantów wewnętrznych, a zimą może tam przybyć dodatkowo ok. 100 tys. uchodźców ze wschodniej i południowej Ukrainy, którym należy zapewnić odpowiednie warunki bytowe – powiedział wojewoda. I przypomniał, że za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego w Lublinie do samorządów i organizacji pozarządowych trafiło ponad 257 mln zł na pomoc Ukraińcom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bychawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto